Karmy dla starych kotów

Jest 42 produktów.

Aktywne filtry

Karma dla starszych kotów

Masz kota seniora i nie wiesz, jak go karmić? A może karma, która dostawał przestała mu smakować? Karma dla starego kota to specjalnie opracowane receptury stworzone z myślą o kocich seniorach. Najlepsze karmy dla starszych kotów mają zwykle następujące cechy:

  • Wysoki poziom przeciwutleniaczy – są to substancje, które chronią Twojego kota przed nowotworami. Witamina E, witamina C (kwas cytrynowy), witamina A, karotenoidy i selen są silnymi przeciwutleniaczami. Tak więc jedzenie, które je zawiera, będzie świetną opcją dla starszego kota.
  • Umiarkowany poziom tłuszczu – w wieku około 11 lub 12 lat zdolność kota do trawienia tłuszczu zaczyna spadać. Tłuszcze zawierają więcej kalorii niż białka lub węglowodany, więc może to mieć duży wpływ na zdolność starszego kota do wydobywania kalorii (energii) z pożywienia. Karma dla kotów starszych powinna zawierać umiarkowany poziom tłuszczu, z dokładną ilością opartą na wyniku kondycji ciała kota. Chude koty potrzebują dużo tłuszczu, aby zmaksymalizować spożycie kalorii.
  • Odpowiednie białko – badania wykazały również, że około 20% kotów w wieku powyżej 14 lat ma zmniejszoną zdolność trawienia białka. Połącz to ze zmniejszającą się zdolnością trawienia tłuszczu, a istnieje duża szansa, że bez interwencji dietetycznej starszy kot straci zarówno tłuszcz, jak i masę mięśniową. Utrata masy mięśniowej jest szczególnie niepokojąca, ponieważ osobniki te są narażone na zwiększone ryzyko choroby i śmierci. Karma dla starego kota musi zawierać wystarczającą ilość białka, aby utrzymać masę mięśniową kota. Dodatkowa karnityna (aminokwas) może również pomóc w tym zakresie.
  • Niski poziom fosforu – wiele starszych kotów cierpi lub jest zagrożonych przewlekłą chorobą nerek (PChN). W przeszłości weterynarze powszechnie zalecali dietę o obniżonej zawartości białka dla starszych kotów, aby chronić ich nerki, ale tak już nie jest. Ważna jest jednak ocena zawartości fosforu w karmie dla kotów.  Nerki są odpowiedzialne za usuwanie nadmiaru fosforu z krwioobiegu, a w przypadku PChN mają z tym trudności. Wysoki poziom fosforu we krwi może wypłukiwać wapń z kości, sprawiać, że koty czują się źle, prowadzić do większego uszkodzenia nerek i powodować inne problemy w organizmie.
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 – większość starszych kotów cierpi na pewien stopień zapalenia stawów. Uważa się, że kwasy tłuszczowe omega-3 są korzystne w leczeniu zapalenia stawów poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i aktywności enzymów rozkładających chrząstki stawowe. Najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 dla kotów są oleje rybne na przykład łosoś, sardele lub sardynki.

Jak widzisz, żywienie Twojego kociego seniora jest ważną sprawą. Jego dieta jest nawet bardziej wymagająca niż młodego kociaka, więc nie lekceważ tego. Dobieraj tylko takie karmy, które są dostosowane do wieku

Dlaczego warto kupować akurat u Azora? 

Nasz sklep posiada w ofercie wszystko dla psa i kota, w tym karmy dla kota najlepszych marek. To sprawdzone produkty, które są uporządkowane w wygodny sposób na stronie internetowej: karmy dla kota według rodzaju lub karmy dla kota według wieku. Znajdziesz tu zarówno mokre karmy dla kota, jak i suche karmy dla kota. Co więcej, oferujemy również akcesoria dla kota, takie jak materacyki i kocyki tylko w korzystnej cenie, a także zdrowe przysmaki dla kota. Pamiętaj, że przy zamówieniu powyżej 99zł dostawa jest gratis!